DŽŪKSTES BAZNĪCA

Arhitekts_Gints_Suna_Dzukstes_baznica_ziedojumi

https://www.youtube.com/watch?v=h9osLlVqUxY

 

VĒSTURE

Džūkstes luterāņu baznīca celta 1689 gadā. Ēkai bijis sarkans kārniņu jumts. Arī tornis celts no lauku akmeņiem un kaļķa, tam nav bijis smails gals, bet gan strups ar sarkanu kārniņu jumtu. Baznīca vairākkārt pārbūvēta. 1899. gadā tā ieguva jaunu augstu un slaidu torņa noslēgumu, kas pilnībā izmainīja celtnes ārējo veidolu.

1944. gada decembrī – 1945. gada janvārī notika vissīvākā 2.Pasaules kara beigu kauja Latvijā. Cauri Džūksti gāja frontes līnija, kas mala ne tikai cilvēkus, bet arī cilvēka uzcelto 1944. gada decembrī tika uzspridzināta Džūkstes 6. klasiskā pamatskola un 1689. gadā celtā Džūkstes luterāņu baznīca ar tās iztālēm savulaik redzamo smailo zvanu torni.

Pēc baznīcas uzspridzināšanas

Bijušās baznīcas drupas šobrīd ir vēsturiska liecība, Džūkstes kultūras mantojums par to, kas reiz bijis un kopā ar piemiņas parku Anša Lerha Puškaiša ielas otrā pusē ir potenciāls piemineklis kritušajiem latviešu leģionāriem, taču tās ir ievērības cienīgas ne tikai ar valsts nozīmes vēsturiskajiem notikumiem, bet arī ar savu īpatnējo konfigurāciju. Drupu apjoms pēc 70 gadu ilga perioda joprojām saglabājis nesošās konstrukcijas kontūru, pat pusaploces loga ailas piecu metru augstajā drupu stāvā. Arī Džūkstes Evanģēliski luteriskā draudze drupas tur augstā vērtē un kādās laika apstākļiem labvēlīgākās svētdienās drupu ietvarā notur dievkalpojumus, ir notikušas kāzu ceremonijas, kristības un iesvētības.


DIEVKALPOJUMI UN IESVĒTĪBAS DRUPĀS

Dzukstes-baznica-dievkalpojumiAtmodas gados baznīcas drupās uzstādīts krusts, teikti dievvārdi, bet pirms vairāk kā desmit gadiem (2002.gadā) džūkstēnieši dibinājuši baznīcas atjaunošanas fondu. Kopš tā jauniesvētītajā drupu vietā savu reizi tiek noturēts arī iesvētības, kāzas un Dievkalpojums, bet ikdienā tie notiek netālu esošajā kapličā.


2015. GADS. DRUPU KONSERVĀCIJAPAVEIKTS:

Dzukstes-baznica-konservacija

Drošības nolūkos baznīcas mūri tika pārbaudīti ar metāla meklētājiem (01.08.15., atrasts kara laika lādiņš – deaktivizēts, atrasta baznīcas durvju atslēga un citas vēstures liecības).

Pamatu stiprināšana.

Loga aiļu pusaploces arku sanācijas nostiprināšanabīstamajās vietās.

Mūru virsmas apstrāde ar mitrumu atgrūdošu javu.

Mūru šuvēšana ar sanācijas javām.


 

DŽŪKSTES BAZNĪCAS ATJAUNOŠANAS IECERE

Šobrīd, septiņdesmit vienu gadu pēc kara, Džūkstes evanģeliski luteriskās draudzes sapnis par savu Dievnamu ir ieguvis konkrētas aprises. Draudze 2015. gadā ir saņēmusi arhitektu piedāvāto baznīcas atjaunošanas projektu, pēc apspriešanas atzinusi to par labu un meklē līdzekļus tās celtniecībai.

DIEVNAMA ARHITEKTŪRA

Arhitektu Ginta SŪNAS, Rasas GRĀVĪTES iecerē Dievnama celtne slejas Džūkstes baznīcas līdzšinējā vietā – kā gaiša pērle turpat seno laukakmeņu mūru ietvarā. Starp vēsturiskajiem mūriem un jauno celtni iecerēts celiņš, kas ved apkārt jaunajai baznīcai.
Iekonservējot baznīcas vecos mūrus, kā arī atjaunojot tās vēsturisko portālu, simboliski paturam prātā iepriekšējās paaudzes, bet jaunās baznīcas askētiskais veidols vienlaikus piesaka mūsdienu racionālo un ekonomisko domāšanu. Komplekss atgādina gan par neatgriezeniski zaudēto, gan mūžīgo.

 

ĒKAS NOVIETNE

Jaunbūve iecerēta, vēsturisko mūru sargājoši ieskauta. No drupām to šķir apmēram 1,5 m plata atkāpe, kurā iekārtoti celiņi. Tie arvien aicinās iepazīt Džūkstes vēsturiskās baznīcas būves konstrukciju, ļaus apstaigāt tās apjoma perimetru. No celiņa paredzēta dienesta ieeja baznīcā, kā arī mācītāja ieeja ziemeļu pusē. Baznīcas altārdaļa, atbilstoši dievnamu projektēšanas kanoniem, būs izvietota tās austrumu galā, bet galvenā ieeja rietumpusē (pret Anša-Lerha Puškaiša bulvāri). Uz R-A ass iekārtots galvenais celiņš ar soliņiem un velonovietnēm blakus vēsturiskajiem ieejas vārtiem.

PLĀNOJUMS

Cauri atjaunotajam portālam nokļūstam ieejas hallē. Tajā ir vieta garderobei, sānmezglam un kāpnēm, kas ved uz svētdienas skolas telpām un lūgšanu zāles balkonu. Lūgšanu zāles austrumu pusē kā atsevišķs apjoms izbūvēts altārdaļas komplekss. Tas ietver altāri, mācītāja telpu un palīgtelpas pirmajā līmenī; virs tām – kancele un neliela vieta orķestrantu/koristu podestiem. Mācītāja telpu iespējams nodalīt ar tranformējamas sienas palīdzību. Brīvstāvošais apjoms, analogi ārtelpai – padara plānojumu atvērtu, dodot iespēju apstaigāt vecos mūrus, atrodoties iekštelpā.

KONSTRUKCIJAS UN APDARE

Ēkas nesošās konstrukcijas – monolītā betona pamati, keramzītbetona bloku sienas, jumtam – koka konstrukcija ar eksponētām sijām, māla dakstiņu segums, kā tas bijis senāk. Fasāžu apdare, kontrastā raibajiem laukakmeņu mūriem, būs gaišs krāsots apmetums.

DŽŪKSTES BAZNĪCAS ATJAUNOŠANA. AICINĀJUMS ZIEDOT

Teksts: Arh. Gints Sūna, Rasa Grāvīte

Džūkstei ir veicies ar labības laukiem, Anša Lerha-Puškaiša pasaku pūru un ne to vien, bet tās jaunāko laiku vēsture ir bijusi nežēlīga. Džūkste ir tajā Zemgales pusē, kur notika vissīvākās 2.Pasaules kara beigu kaujas Latvijā un drupās kopš 1944. gada ir arī Džūkstes luterāņu baznīca ar tās savulaik iztālēm redzamo smailo zvanu torni, kas bija tapis 1899.gadā, stipri mainot 17.gs. celtnes ārējo veidolu.

Atmodas gados baznīcas drupās uzstādīts krusts, teikti dievvārdi, bet 2002.g. džūkstenieši nodibināja baznīcas atjaunošanas fondu. Kopš tā laika no jauna iesvētītajā drupu vietā ir noturēts arī kāds dievkalpojums, bet ikdienā tie notikuši netālajā kapličā. Šobrīd draudze ir saņēmusi arhitektu Ginta Sūnas un Rasas Grāvītes projektu, atzinusi to par labu un vāc līdzekļus celtniecībai.

Arhitektu iecerē jaunā celtne slejas baznīcas līdzšinējā vietā – kā gaiša pērle laukakmeņu sienu ietvarā. Starp vēsturiskajiem mūriem un jauno celtni iecerēts celiņš, kas ved apkārt jaunajai baznīcai. Iekonservējot baznīcas vecos mūrus, kā arī atjaunojot vēsturisko portālu, jaunās baznīcas askētiskais veidols piesaka mūsdienu racionālo domāšanu. Baznīca plānota gaiša, atvērta, silta, mājīga. Tās telpās varētu notikt gan izstādes, gan koncerti, gan citi kultūras pasākumi. Celtnei ir jābūt pievilcīgai ar labu auru, lai te labi justos dažādu vecumu cilvēki. Baznīcās varēs uzturēties vairāk nekā 100 cilvēki. Plānotais Dievnams ir tieši tik liels, cik draudze ar visu labo cilvēku atbalstu ir spējīga uzbūvēt un pēc tam apsaimniekot.

Jaunbūvi ieskauj vēsturiskie mūri un no drupām to šķir 1,7 m plata atkāpe, kurā iekārtoti celiņi. Tie aicinās iepazīt baznīcas vēsturisko būvi, ļaujot apstaigāt tās apjoma perimetru. No celiņa paredzēta dienesta ieeja baznīcā, kā arī mācītāja ieeja ziemeļu pusē. Altāra daļa izvietota baznīcas austrumu, bet galvenā ieeja rietumu pusē. Uz R-A ass iekārtots galvenais celiņš ar soliņiem un velo  novietnēm blakus vēsturiskajiem ieejas vārtiem.

Cauri atjaunotajam portālam nokļūstam ieejas hallē. Tajā ir vieta garderobei, tualetei un kāpnēm, kas ved uz svētdienas skolas telpām un balkonu. Lūgšanu zāles austrumu pusē kā atsevišķs apjoms izbūvēta altāra daļa, kas ietver altāri un mācītāja telpu pirmajā līmenī; virs tām – kancele un vieta orķestrantu/koristu podestiem. Mācītāja telpu iespējams nodalīt ar transformējamas sienas palīdzību.

Džūkstē dzīvojošiem un tās viesiem trūkst baznīcas. Trūkst vietas, kur pulcēties Dievkalpojumos, svētku reizēs, bērēs, kāzās, kristībās. Baznīcas atjaunošanai ir simboliska nozīme. Labā uzvara pār ļauno. Kara postījumu atjaunošana. Nepadošanās. Vēsturiskās drupas kalpos kā piemiņa un liecība senču paveiktajam. Jaunā baznīca atspoguļos mūsdienu domāšanu, šodienas baznīcas vietu sabiedrībā. Pēc vairāk kā 70 gadu pārtraukumu Džūkstē atkal būs Dievnams. Svarīgi, ka to būsim paveikšu mēs, mūsu paaudze.

Ikviens ir aicināts palīdzēt un atbalstīt baznīcas atjaunošanu!

Ziedojuma konts:

Biedrība “Džūkstei”

Reģ. Nr. 40008227433

Biedrību nams”, Džūkste, Džūkstes pagasts, Tukuma novads, LV-3147

Konts: LV94 HABA 0551 0391 1842 5

Ar norādi: “Džūkstes baznīcas atjaunošanai”